COBOT: Kolaboratif Robot Teknolojisi 

COBOT: Kolaboratif Robot Teknolojisi 

Sanayi devrimi gelişme sürecine başladıktan sonra insanlık birçok buluşlar, icatlar ve yeni teknolojiler geliştirmeye hız kesmeden devam etmektedir.  Endüstriyel devrimlerin gerçekleştiği günümüz dünyasında üretim ve tüketim akıl almaz bir hızla artmaktadır. Bu hızlı serüvende hayatımızda karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmenin arayışında olduğumuz aşikardır ve bu arayışı çoğunlukla endüstriyel şirketlerin öncülük ettiğini görmekteyiz. Bu makalede endüstriyel şirketlerin üretim hattının kapasitesinin üst seviyelere taşıyacak olan COBOT (Collaborative Robot) projemizden bahsedeceğiz.

 

COBOT (Collaborative Robot): Kolaboratif Robot Nedir?

Kolaboratif Robot (cobot) yani işbirlikçi robot olarak da adlandırılmaktadır bunun yanında şu şekilde tanımlanabilir; 

Endüstriyel üretim fabrikalarda üretilen ürünlerin üretim süreçlerinde tekrarlayan görevleri yapmaya programlanabilen kolay pratik ve esnek çalışabilen robotlar olarak tanımlanabilir. Üretim hattında görevli çalışan insanlar ile iş birliği içinde esnek yapıda ve üretim süreçlerinde tekrar tekrar yapılması gereken tehlikeli süreçleri üstlenerek insan çalışma hayatını kolaylaştırdığı gibi beraberinde birçok faydayı yanında getirmektedir.

 

Collaborative Robot: İşbirlikçi Robotların kullanım alanları nelerdir?

Günümüz endüstriyel sanayide çeşitli iş modelleri vardır. Üretim ve imalat fabrikalarında çeşitli iş süreçlerinde Collaborative Robot insanlarla iş birliği yaparak beraber çalışabilirler. Örnek çalışma alanları şu şekilde sıralayabiliriz; Pick & Place (seç ve yerleştir), Packaging & Palletizing (paketleme ve paletleme), Injection Moulding(enjeksiyon kalıplama), Machine Tending (makine bakımı), Gluing, Dispensing & Welding (Yapıştırma, Dağıtım ve Kaynak), Quality Inspection (kalite kontrol) gibi saymakla bitmeyecek çeşitli alanlarda iş süreçlerinde insanlarla işbirlikçi olarak çalışmaktadırlar. Bu sayede üretimde maksimum verimlilik hedeflenerek robot insan etkileşimi ile endüstriyel üretimlerde her seferinde yükselen bir ivme ile verimlilik devam edecektir.

Collaborative Robot: İşbirlikçi Robotlar Neden Önemlidir?

  1. Endüstriyel Üretimde Verimliliğin artmasına yardımcı olur
  2. Hedeflenen Üretim Kapasitesini yükselen ivme ile artmasına yardımcı olur
  3. İnsan hayatının tehlikeli işlerden korunmasını sağlar ve daha güvenli bir çalışma ortamı sağlar
  4. Üretimin sürekliliğini verimli ve etkili bir şekilde artmasına katkı sağlar

Collaborative Robot: İşbirlikçi Robotlar Projemizde Ne durumdayız?

Projemize 2016 yılından beri üzerinde çalışmaktayız, kolaboratif robotların geliştirilmesi projesinde sona geldi. Bu süreçte firma olarak çok fazla deneyim tecrübe kazandık. Söz konusu robotun ilk prototipinin tanıtımını yaptık, 2023 yılı ilk aylarında seri üretime geçmeyi planlamaktayız, devam eden süreç içerisinde ise satışa hazır halde faaliyetlerimizi yürütmeyi planlamaktayız. Firma olarak endüstriyel sektöre katkı sağlayan çeşitli projelerimiz olduğu gibi geniş portföyümüz ile ihtiyaçlarınıza karşılık vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek projelerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz  


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ILITRON

enlighten the world

+ 90 212 279 22 03

www.ilitron.com

info@ilitron.com

Location

Istanbul 4. Levent

Sultan Selim Mahallesi, Akyol Sanayi Sitesi Çıkmazı No:10/1 Kağıthane Istanbul
GET IN TOUCH

Follow Our Activity

Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box“ thinking.