Menzil Arttırıcı Range Extender

Menzil Arttırıcı Range Extender

Günümüzde, içten yanmalı motora sahip araçlara alternatif olarak hava kirliliğine neden olmayan elektrik motoru ile çalışan araçlar geliştirmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarda en önemli sınırlama kabul edilebilir boyut ve ağırlıktaki bir batarya sisteminde saklanabilen sınırlı enerji miktarı olmuştur. Bu sınırlama elektrikli araçların menzilini doğrudan etkilemektedir.

Elektrikli Araçlar İçin Menzil Arttırma Problemi

Elektrikli araçların tasarımı, sessiz çalışması, çevre dostu olması gibi özelliklerinden dolayı insanlarının beğenisini kazanmasına rağmen, kısa menzilli sürüş mesafesi sunduğundan günümüzde kullanılan benzinli ve dizel motorlu araçların yerini alamamaktadır. En belirgin dezavantajları araçların şarj istasyon altyapısının yetersizliği, menzillerinin kısa olması ve bataryalarının ağırlığı olarak görülmektedir. Elektrikli araçların sınırlı menzile sahip olmaları, kullanıcıları elektrikli araç ile uzun yol gidebilir miyim, şehirler arası yolculukta elektrikli aracımın bataryası biterse ne yaparım, gibi endişelere düşürmektedir. Bunun yanında normal prizden şarj etme süresi de kullanıcılara korkutucu gelmektedir. Bu noktada elektrikli araç üreticilerinin sunduğu iki çözüm mevcut: Supercharger ve Batarya Değişimi. Ama günümüzde bir çok ülke şarj alt yapısının gelişmekte olması, bu çözümlerin de çoğu ülkelerde yaygın olarak kullanılamamasına neden olmaktadır.

Menzil Arttırıcı Range Extender: Çözüm Önerisi

Elektrikli Araçlar için Menzil Arttırıcı Range Extender Projesi
Elektrikli Araçlar için Menzil Arttırıcı Range Extender Projesi

Elektrikli araçların menzilini arttırmak için bataryaların enerji kapasitelerinin arttırılması için  yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ancak batarya yoğunluğunun arttırılması bataryanın ağırlığının artmasına neden olmakta ve bu durum elektrikli araçların ağırlığa olan hassasiyetini etkilemekle beraber istenilen menzil artışını efektif olarak sağlanamamakta ve maliyeti daha da yükseltmektedir. Bu durumda maliyeti düşük bir menzil arttırıcı olarak Range Extender ünitesi karşımıza çıkmaktadır.

Plug-in Hybrid araçlarda olduğu gibi range extender ile çalışan otomobillerde hem elektrik motoru hem de içten yanmalı motor bulunmaktadır. Bu içten yanmalı motor ucuna eşleştirilmiş jeneratör ile bataryayı şarj etmeyi sağlayan elektrik enerjisini üretmektedir. Range extender ünitesi kompakt bir yapıdaki içten yanmalı motordan oluştuğu için aracın ağırlığına ve performansına etki etmemektedir. Tek bir şarj etmeyle ekstra 200 km daha sürüş mesafesi sağlayarak; batarya belli bir seviyenin altına düştüğünde devreye girer ve yolculuğa ara vermeden yola devam etmenizi sağlar. Böylece şarj istasyonu bulamama ve şarj etmek için gerekli zamanının olmaması gibi durumlarda kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

ILITRON firması olarak geliştirdiğimiz range extender ünitesi, elektrikli araçlarda bulunan bataryanın şarj durumunu ve sağlık durumunu kontrol ederek hem bataryanın yaşam döngüsünü uzatmakta hem de kullanıcıları kalan batarya ile daha ne kadar yol gidebilirim endişesinden kurtarmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ILITRON

enlighten the world

+ 90 212 279 22 03

www.ilitron.com

info@ilitron.com

Location

Istanbul 4. Levent

Sultan Selim Mahallesi, Akyol Sanayi Sitesi Çıkmazı No:10/1 Kağıthane Istanbul
GET IN TOUCH

Follow Our Activity

Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box“ thinking.