Mikro Şebeke Simülasyon Sistemleri Nedir?

Mikro Şebeke Simülasyon Sistemleri Nedir?

Mikro-Şebeke-Simülasyon-Sistemleri

Mikro Şebeke Nedir?

Mikro Şebeke Simülasyon Sistemleri veya Microgrid simulation system , temel manada alternatif enerji kaynaklarının oluşturduğu bir grubun, ana şebekeye entegrasyon edilerek senkron bir şekilde çalışabilmesini sağlayan bir otomasyon sistemine benzeri bir yapı olarak tanımlayabiliriz.

Mikro Şebeke Ne İşe Yarar?

Alternatif enerji kaynakları genel manasıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kendisidir. Mikro şebeke teknolojisi genel olarak ana şebekeye bağlı çalışsa da, şebekeden bağımsız da çalışabilir. Evlerimizde, fabrikalarda, iş yerlerinde ve çeşitli yerlerdeki elektrik çıkış geriliminin sürekli olarak stabil kalması için mikro şebeke sistemlerine ihtiyaç duyarız. Böylece çeşitli yerlere bağladığımız cihazlarımız stabil bir besleme ile beslenince, cihazlarımızın çalışması için de oldukça sağlıklı ve güvenlidir. Bu enerji hattı kesildiğinde dahi bağımsız olarak mikro şebekelerimiz çalışmasına devam etmelidir. Mikro şebeke bu durumda da imdadımıza yetişecektir. Mikro şebekeyi biz başka bir deyişle “Akıllı Şebekeler” olarak da nitelendirebiliriz.

Mikro Şebekenin Avantajları?

Mikro Şebeke yazımızda belirttiğimiz gibi elektriğin stabil bir şekilde kalmasını ve elektrik kesildiğinde gerekli piller ve mikro şebeke jeneratörlerinin devreye girmesiyle bizlere –yine aynı şekilde- stabil bir enerji sağladığını söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra ekonomik olarak enerji kayıplarının yüksek oranda azaltarak hem enerji sarfiyatını en aza indirgemiş oluruz, hem de ürettiği elektriği tüketiciye satarak gelir elde etme imkanına sahip olabiliriz.

Mikro şebekeler birden fazla çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanır. Yenilenebilir enerji kaynakları, fosil yakıtlara göre çok daha temiz bir şekilde elektrik üretir. Bu elektrik üretimi ekstradan ana şebekeyi de güçlendirir, fazladan veya gereksiz yere ana şebekeyi yormamış olur. Bununla beraber belirttiğimiz gibi gerilim düşüşleri en aza indirgenmiş olur. Merkezi şebekenin yoğun olarak kullanıldığı zamanlarda mikro şebeke aynı bir yardımcı şebeke gibi kaynak olarak görev yapabilir.

İhtiyaçlarınıza en uygun hizmeti bulmak için web sitemizi ziyaret edebilir, daha detaylı bilgi almak isterseniz 0212 279 22 03 numaralı telefondan ILITRON Bilgi ve Enerji Teknolojileri A.Ş. uzmanlarına ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ILITRON

enlighten the world

+ 90 212 279 22 03

www.ilitron.com

info@ilitron.com

Location

Istanbul 4. Levent

Sultan Selim Mahallesi, Akyol Sanayi Sitesi Çıkmazı No:10/1 Kağıthane Istanbul
GET IN TOUCH

Follow Our Activity

Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box“ thinking.