Termoelektrik Soğutma (TEC) Ünitesi

Termoelektrik Soğutma(TEC) Ünitesi Nedir?

Termoelektrik-Sogutma-unitesi

Termoelektrik soğutucu Ünitesi, İngilizce de “Thermoelectric Cooler Unit” olarak geçmektetir. Termoelektrik modül veya Peltier soğutucusu diye de adlandırılmaktadır. Termoelektrik soğutucular (TEC), sıcaklığı çevre sıcaklığının altına düşürerek çevre sıcaklığı ne olursa olsun uygulanan nesnenin sıcaklığını sabit değerde dengede tutar.

 

 

Termoelektrik Soğutucu Ünitesi Nasıl çalışır?

Termoelektrik-Sogutma-TEC-Unitesi-Nedir

Termoelektrik soğutucular Peltier etkisine göre çalışır. Bu etki, iki elektrik bağlantısı arasında ısı transferiyle sıcaklık farkı oluşturarak iki yüzeyde elektriksel gerilim üretilmesiyle oluşur. Elektrik akımı oluşturmak için bağlı iletkenlere bir voltaj uygulanır. Akım, iki iletkenin bağlantı noktasından geçtiğinde bir bağlantıdan ısı uzaklaştırılıp depolanarak sıcaklık artışı diğer tarafta ise soğutma meydana gelir. Termoelektrik soğutma sistemlerinde Peltier etkisinin ana uygulama alanı soğutmadır. Bununla birlikte Peltier etkisi ısıtma ve sıcaklığın kontrolü için de kullanılabilir. Her iki durumda da bir DC(Doğru akım) voltaja ihtiyaç vardır. Voltaj sayesinde ısı, bir uçtan bir uca doğru hareket eder. Bu ısı hareketi sayesinde modülün bir yüzü ısınırken diğer yüzü de soğumaya başlar. Bu durum, doğru akım kaynağının artı ve eksi kutuplarının yerlerinin değiştirilmesiyle tersine çevrilebilir.  Termoelektrik soğutucu (TEC) ile yaklaşık 70 0C sıcaklık farkı üretilebilir.

Termoelektrik Soğutucu Ünitesinin Faydaları Nelerdir?

  • Daha Güvenlidir

Termoelektrik soğutucular kullanıcılara sayısız avantaj sunmakla beraber piyasadaki diğer soğutma üniteleri ile karşılaştırıldıklarında çevre açısından daha güvenlidir.

  • Küçük boyutlarda verimli çalışma kapasitesine sahiptir

Genel olarak Peltier soğutucular, özellikle kompresör tabanlı bir soğutucu koymak için yeterli boşluğun olmadığı elektronik cihazlar için küçük alanlarda en iyi şekilde çalışır. Küçük boyutlu bir soğutucuda, bu sistemler oldukça verimlidir ve aynı boyuttaki kompresör bazlı bir üniteden daha az elektrik kullanabilir. Termoelektrik soğutma ayrıca belirli koşullar altında çok ince sıcaklık kontrolüne 0,1 dereceye kadar izin verir.

Termoelektrik soğutucuların kompakt boyutları, taşınabilir veya uçak ekipmanları gibi alan veya ağırlık sınırlamalarına sahip uygulamalar için çok uygun kullanım alanı sunmaktadır. Örneğin; bir cihazın lazer diyotları gibi geniş bir ortam sıcaklığı aralığında sıcaklık stabilizasyonu gerektiren uygulamaları ısıtmak veya soğutmak için termoelektrik modülleri kullanılabilir.

  • Sesiz çalışır ve verimliliği yüksektir

Katı hal soğutma ünitelerinin hareketli parçaları da yoktur, bu nedenle soğutucu akışkanın geçmesi gereken birkaç fan ve uzun bobinler gerektiren geleneksel bir kompresörden kırılma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca soğutucu akışkan çevresel açıdan zararlıdır: Kloroflorokarbonlar (CFC’ler) ve hidrokloroflorokarbonlar (HCFC’ler), hatalı bir makineden sızarlarsa ozon tabakasına zarar verir. Termoelektrik soğutucular ise, elektrik prizine taktığınız bir ampul veya temel fandan daha fazla çevreye zararlı değildir. Çevresel etkilerinin yanı sıra; sessiz çalışır, maliyeti düşüktür, termal performansı iyidir ve verimliliği diğer soğutma ünitelerine göre yüksektir.

  • Sürekli Bakım gerektirmez 

Termoelektrik soğutucular, hareketli parçası olmayan ve zararlı CFC’lerin (kloroflorokarbonlar) kullanılmasını gerektirmeyen katı hal ısı pompalarıdır. Bu nedenle, doğası gereği güvenilirdir ve çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Mekanik titreşime duyarlı olabilecek soğutma uygulamaları için idealdir.

Termoelektrik Soğutucu Ünitesinin Uygulama Alanları

Termoelektrik modüller için uygulamalar geniş bir ürün yelpazesini kapsamaktadır. Bunlar arasında askeri, tıbbi, endüstriyel, tüketici, bilimsel / laboratuvar ve telekomünikasyon kuruluşları tarafından kullanılan ekipmanlar bulunmaktadır. Piknik için basit yiyecek ve içecek soğutucularından füze ve uzay araçlarında son derece sofistike sıcaklık kontrol sistemlerine kadar çok çeşitli kullanım alanları mevcuttur.

Basit bir soğutucudan farklı olarak bir termoelektrik soğutucu, ortamdaki bir nesnenin sıcaklığının düşürülmesini ve aynı zamanda çok çeşitli ortam koşullarına maruz kalan nesnelerin sıcaklığının dengelenmesini sağlar. Bir termoelektrik soğutucu aktif bir soğutma modülü iken, bir ısı emici sadece pasif soğutma sağlar.

Termoelektrik soğutucular genellikle miliwatt’tan birkaç bin watt’a kadar ısı uzaklaştırılması gerektiren uygulamalar için düşünülebilir. Hem yüksek hem de düşük akım modülleri de dahil olmak üzere tek kademeli termoelektrik soğutucuların çoğu santimetre yüzey alanı başına maksimum 3 ila 6 watt (inç kare başına 20 ila 40 watt) pompalama kapasitesine sahiptir. Toplam ısı pompası performansını arttırmak için termal olarak paralel monte edilmiş çoklu modüller kullanılabilir. Geçmişte kilowatt serisindeki büyük termoelektrik sistemler, denizaltılarda ve demiryolu araçlarında soğutma gibi özel uygulamalar için inşa edilmiştir. Bu büyüklükteki sistemler, yarı iletken üretim hatları gibi uygulamalarda artık oldukça değerlidir.

Termoelektrik soğutucular ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da bu hizmetten yararlanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ILITRON

enlighten the world

+ 90 212 279 22 03

www.ilitron.com

info@ilitron.com

Location

Istanbul 4. Levent

Sultan Selim Mahallesi, Akyol Sanayi Sitesi Çıkmazı No:10/1 Kağıthane Istanbul
GET IN TOUCH

Follow Our Activity

Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box“ thinking.